Jak zadbać o piękny ogród?

Długo wyczekiwana wiosna, pierwsze promienie słoneczne za oknem, wszechobecna radość i nagle… ups. Nasz cudowny, przydomowy ogród po zimie nie prezentuje się najczęściej najlepiej. Zamiast cieszyć, wprawić może w prawdziwą konsternację. Ale tu nie może być miejsca dla rozpaczy – trzeba działać!

O czym warto pamiętać, przystępując do prac ogrodniczych? Z jakich wskazówek warto skorzystać, by z powodzeniem wydobyć z naszego ogrodu jego naturalne piękno? O tym poniżej.

Gleba w formie na początek

Jednej z najwspanialszych pór roku, wiośnie, warto zgotować odpowiednie powitanie. Stąd też pozimowe porządki w ogrodzie warto rozpocząć od zagrabienia jesiennych liści, uschniętych gałęzi i pędów. Wygrabienie rabatek i trawników zaliczyć należy także do czynności obowiązkowych.

Gdy porządki będą już za nami, warto zabrać się za użyźnienie gleby. Tu przyda się odpowiedni rodzaj nawozu i właściwa jego aplikacja. Doświadczony ogrodnik będzie wiedział, w jakiego rodzaju preparaty warto zainwestować, by już zaraz móc cieszyć się pięknym kwitnieniem, a później także – owocowaniem. Głównym wyznacznikiem doboru rodzaju nawozu pozostaje dopasowanie go do odczynu gleby – ten zaś łatwo zbadać przy pomocy specjalnych zestawów testowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Tu zaszczyć należy, że większość roślin świetnie czuje się w glebie o odczynie 6-7 pH, jednak przy odczynach mocno kwaśnych (poniżej 6 pH), warto glebę dodatkowo zalkalizować wapniem.

W przypadku nawozów jednak należy zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie łączyć nawozów wapiennych z innymi. Zapobiegnie to powstaniu szkodliwych związków chemicznych w glebie, co z kolei zapewni naszemu podłożu optymalne warunki do rozwoju i wzrostu.

Ogród jak marzenie

Początek wiosny to czas, gdy zabieramy się za wysiew i sadzenie. Planując aranżację ogrodu często chcemy, by stanowił on naturalne przedłużenie dostępnej powierzchni domowej. Oznacza to więc, że staramy się dobrać roślinność tak, by była jak najbardziej przyjemna dla oka i generowała pożądany ład. Warto wiedzieć więc, że front domu dedykowany jest głównie najbardziej reprezentacyjnej części naszej zielonej oazy przydomowego spokoju.

Przy zejściu na taras lub nieopodal balkonu zaś, znajduje się miejsce dla części stworzonej do relaksu. I tu warto szczególnie zadbać o utrzymanie reprezentacyjnego trawnika, który niczym zielony, puszysty dywan, zdobić będzie przydomową przestrzeń.

Staranna selekcja roślinności

Wyjątkowe bogactwo i pełna różnorodność roślinności dedykowanej ogrodom jest dziś tak ogromna, że można się w niej zagubić. Wybierając nasadzenia we własnym ogrodzie warto pamiętać o wypełnieniu funkcji, które przestrzeń zielona ma spełniać. Tym samym od strony sąsiada najlepiej „odgrodzić się” popularnym żywopłotem liściastym (choćby z buku lub gradu), a w miejscu gdzie stanie nasz ulubiony leżak czy tuż przy uroczej altance, warto zadbać o akcent zapachowy i posadzić np. cudowne róże.

Do tego, w trendach ogrodowych wciąż dużą popularnością cieszą się wysokie trawy i wieloletnie byliny – warto o tym pamiętać podczas zakupów w dobrych centrach ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *